Неправильні змінні зорі
Перейти до навігації
Перейти до пошуку
Неправильні змінні зорі — різновид змінних зір, чиї варіації яскравості змінюються за неперіодичним законом. Існує 2 типи неправильних змінних[джерело?]: еруптивні та пульсувальні[джерело?].
Еруптивні змінні поділяють на 3 класи[1]:
- I — слабко вивчені зорі, особливості зміни блиску та спектральні класи яких невідомі. Дуже різнорідна група об'єктів, яка у свою чергу поділяється на 2 підкласи:
- IA — нерегулярні змінні ранніх (О—А) спектральних класів.
- IB — нерегулярні змінні проміжних (F—G) та пізніх (К—М) спектральних класів .
- IN — Оріонові змінні. Неправильні змінні, пов'язані зі світлими й темними дифузними туманностями або на ділянках таких туманностей. Межі змін блиску можуть досягати кількох величин. Якщо у зорі спостерігають швидкі зміни блиску (до 1 m за 1-10 діб), до позначення типу додають символ «S» (INS). Поділяють на такі підтипи:
- INA — оріонові змінні ранніх спектральних класів (В-А або Ае).
- INB — оріонові змінні проміжних та пізніх спектральних класів (F—M або Fe-Me).
- INT — оріонові змінні типу Т Тельця
- IN(YY) — у спектрах деяких оріонових змінних (YY Оріона) із довгохвильового боку емісійних ліній спостерігають темні компоненти, що свідчить про падіння речовини на поверхню зорі.
- Якщо зв'язок із туманністю непомітний, літера N у символі типу може бути опущена — IT.
- IS — швидкі неправильні змінні, які вочевидь не пов'язані з дифузними туманностями і показують зміни блиску на 0,5-1,0 m протягом декількох годин або доби. Чіткої межі між швидкими неправильними та оріоновими змінними немає. Якщо швидка неправильна спостерігається на ділянці дифузної туманності, її включають до оріонових змінних і позначають символом INS.
- ISA — швидкі неправильні ранніх спектральних класів (В-А або Ае).
- ISB — швидкі неправильні проміжних та пізніх спектральних класів (F—M або Fe—Me).
Пульсуючі неправильні змінні — змінні зорі (гіганти або надгіганти), зміни блиску яких позбавлені будь-яких ознак періодичності або періодичність виражена слабко, наступаючи лише з часом. Позначають: LB — гіганти і LC — надгіганти[1].
- ↑ а б N.N. Samus, O.V. Durlevich (12-Feb-2009). GCVS Variability Types. Архів оригіналу за 22 грудня 2021. Процитовано 2 лютого 2023. (англ.)